Objawy

Objawy paradontozy

Paradontoza to schorzenie, które może mieć wiele objawów. Najczęstszym z nich jest krwawienie dziąseł występujące w trakcie szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów (np. jabłka), a także nadwrażliwość dziąseł i zębów na wysoką i niską temperaturę spożywanego posiłku.

U osób cierpiących na paradontozę często widoczne jest dodatkowo zaczerwienienie lub nawet lekki obrzęk dziąseł. Czasami dziąsła bolą i są zasinione. Do objawów charakterystycznych dla paradontozy należy także nieświeży oddech, a w jej bardziej zaawansowanej fazie, odsłonięcie szyjek zębowych prowadzące do zaniku dziąseł, a w konsekwencji do powstawania przerw między zębami i utraty zębów.

O schorzeniu w postaci paradontozy może świadczyć już jeden z wymienionych wyżej objawów (czyli krwawienie dziąseł). Pojawia się ono w 1 etapie paradontozy i mogą do niego dołączać kolejne objawy. Aby uzyskać pewność czy naszych zębów nie zaatakowała paradontoza należy się udać na badanie kliniczne do stomatologa lub periodontologa (będącego specjalistą od chorób przyzębia).