Periodontologia

Periodontologia i zabiegi periodontologiczne

Czym jest periodontologia?

Periodontologia jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem chorób obejmujących tkanki otaczające zęby (czyli przyzębie). Do periodontologa należy się udać gdy podejrzewamy, że nasze zęby zaatakowała paradontoza. Wśród sygnałów ostrzegawczych, które powinny nas do takiej wizyty skłonić warto wymienić chociażby krwawienie dziąseł i ich zaczerwienienie, nadwrażliwość zębów i dziąseł na gorące i zimne pokarmy, nieprzyjemny zapach z ust oraz widoczne odsłonięcia szyjek zębowych.

Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?

Periodontolog na podstawie wywiadu z pacjentem i badania jamy ustnej stosuje odpowiednie metody leczenia. W przypadku podejrzenia parodontozy oprócz odpowiedniego badania wykonuje on także zdjęcie pantomograficzne, na podstawie którego można stwierdzić w jakim stanie są zęby i przyzębie objęte schorzeniem. Stosuje się w związku z tym odpowiednie techniki leczenia obejmujące manualne lub laserowe oczyszczanie zębów ze złogów, zabiegi, które mają ukrwić i zregenerować przyzębie czy też leczenie chirurgiczne.

Jeśli zatem rozwój paradontozy na tyle się już posunął, że wymaga leczenia chirurgicznego, to niezbędny będzie doświadczony chirurg stomatolog.